See modaali on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "de",
"3": "Modal"
},
"expansion": "German Modal",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From German Modal.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "modaali",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaali",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modaaleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modaalitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "modaalini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modaaleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modaalittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "modaalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modaaleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modaalittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "modaalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modaaleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modaalittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "modaalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modaaleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modaalittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "modaalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modaaliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modaaleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modaaleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modaalittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "modaali",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "modaali",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "modaal",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"modal (textile)"
],
"id": "en-modaali-fi-noun-GUWWZT6Y",
"links": [
[
"modal",
"modal"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmodɑːli/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞dɑ̝ːli]"
},
{
"rhymes": "-odɑːli"
}
],
"word": "modaali"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "de",
"3": "Modal"
},
"expansion": "German Modal",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From German Modal.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "modaali",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaali",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modaaleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modaalitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "modaalini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modaaleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modaalittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "modaalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modaaleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modaalittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "modaalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modaaleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modaalittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "modaalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modaaleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modaalittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "modaalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaalikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modaaliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modaaleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modaaleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "modaalittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaalittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "modaaleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "modaaleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "modaali",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "modaali",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "modaal",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from German",
"Finnish terms derived from German",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/odɑːli",
"Rhymes:Finnish/odɑːli/3 syllables"
],
"glosses": [
"modal (textile)"
],
"links": [
[
"modal",
"modal"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmodɑːli/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞dɑ̝ːli]"
},
{
"rhymes": "-odɑːli"
}
],
"word": "modaali"
}
Download raw JSONL data for modaali meaning in All languages combined (19.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.